Medytacja to potężne narzędzie do łagodzenia stresu i niepokoju. Wykazano, że przynosi wiele korzyści w sferze fizycznej, umysłowej i duchowej. Medytację można wykonywać wszędzie – nie wymaga ona żadnego formalnego treningu ani sprzętu.
Jak zmienia się mózg, gdy medytujesz?
Stwierdzono, że osoby, które regularnie medytują, mają silniejszy układ odpornościowy i rzadziej chorują. Są też w stanie lepiej regulować swoje emocje, poziom stresu i ciśnienie krwi. W badaniu przeprowadzonym przez Uniwersytet Kalifornijski w San Francisco naukowcy stwierdzili, że ludzie doświadczali znacznie więcej pozytywnych emocji, takich jak miłość i szczęście, w dniach następujących po sesjach medytacyjnych. Badanie wykazało również, że uczestnicy byli w stanie lepiej kontrolować swój poziom stresu.
Medytacja mindfulness to praktyka, która zmienia mózg. Jest to sposób szkolenia mózgu, by był bardziej świadomy, uważny i współczujący. Ten rodzaj medytacji trenuje twój mózg w sposób, który pomaga ci być obecnym w danej chwili i skupić się na oddechu. Medytacja mindfulness pomaga też uświadomić sobie, że wszystko dzieje się w umyśle, nie ma potrzeby czepiać się niczego na zewnątrz i pomaga uwolnić się od negatywnych uczuć. Włącz medytację i czerp z niej korzyści, przeczytaj artukuł Mindfulness jak zacząć.
4 sposoby na zmniejszenie stresu dzięki medytacji
Medytacja to sposób na zmniejszenie stresu, który odczuwasz w swoim życiu, i można ją wykonywać wszędzie. Nie jest przeznaczona tylko dla osób chorych lub przeżywających ciężkie chwile.
Medytacja może łagodzić stres i lęk. Wykazano, że przynosi wiele korzyści w sferze fizycznej, umysłowej i duchowej. Medytację można wykonywać wszędzie – nie wymaga ona żadnego formalnego treningu ani sprzętu. Istnieje wiele korzyści z medytacji, które mogą pomóc w redukcji stresu. Wykazano, że medytacja pomaga osobom cierpiącym na wiele schorzeń, w tym schizofrenię, lęk, przewlekły ból, nadciśnienie i wiele innych. Dowiedziono również, że medytacja może pomóc w obniżeniu poziomu stresu, co jest ważnym czynnikiem w zapobieganiu zaburzeniom psychicznym.
Oto 4 sposoby na zmniejszenie stresu za pomocą medytacji.
- Skup się na oddychaniu. Oddychanie jest jednym z najpotężniejszych narzędzi, jakie mamy do dyspozycji, by kontrolować nasze emocje i poziom stresu. Ważne jest, by oddychać miarowo, robiąc wdech licząc do pięciu i wydech licząc do pięciu. Dąż do tego, by wydech i wdech były równej długości i kontynuuj przez docelowo 20 minut. Nie przejmuj się, jeśli w tym czasie Twój oddech stanie się ciężki lub wytrącony z rytmu.
- Praktykuj wdzięczność: Jednym z najłatwiejszych sposobów zmniejszenia stresu jest skupienie się na tym, co masz, a nie na tym, czego nie masz. Zmień swoją perspektywę. Może to być tak proste, jak powiedzenie: „Jestem wdzięczny za każdy oddech, który biorę” lub „Jestem wdzięczny, że mogę być sobą”.
- Spróbuj wizualizacji sterowanej. Oddychaj spokojnie, pomyśl o stresującej sytuacji, nie oceniaj jej, spójrz na nią ze wszystkich stron, zobacz ją w kolorach, a po chwili zauważ, że sytuacja się zmienia, jakby ktoś zaczął ją nadmuchiwać. Obserwuj uważnie, jak traci na wielkości i staje się coraz mniejszy, aż w końcu odlatuje w dal.
- Wykonaj medytację skanowania ciała. Przeskanuj ciało, skup się na określonych częściach ciała, żeby rozluźnić nagromadzone w nim napięcia. Rozpocznij od głowy, poczuj skórę na głowie i zrelaksuj się. Przejdź do czoła, skoncentruj się na nim i zrelaksuj je, poczuj powieki i uwolnij napięcie. Poczuj swoją szczękę i rozluźnij ją. Teraz skup uwagę na ramionach i zrelaksuj się. Poczuj ramiona i rozluźnij się, poczuj brzuch i odpuść, teraz poczuj nogi i poczuj, jak przyjemne odprężenie ogarnia całe Twoje ciało.
Jaki jest związek między stresem a lękiem?
Stres i lęk to nie to samo. Stres jest reakcją na sytuację, która podważa zdolność jednostki do radzenia sobie z wymaganiami otoczenia. Z drugiej strony, lęk jest nieprzyjemnym stanem emocjonalnym, który może być wywołany przez myśli lub uczucia związane ze stresem. Lęk to uczucie nadmiernego niepokoju, które może przerodzić się w zaburzenie. Charakteryzuje się uczuciem napięcia i niepokoju i może powodować efekty fizyczne, takie jak przyspieszone bicie serca, napięcie mięśni i trudności z koncentracją.
Stres jest normalną częścią życia i istnieje wiele sposobów na jego pozytywne opanowanie. Na przykład 4 medytacje na stres
Jak medytacja na stres może pomóc w zmniejszeniu stresu i niepokoju
Medytacja na stres może pomóc ludziom bardziej skupić się na chwili obecnej, co jest kluczowym elementem dbania o siebie. U osób, które regularnie medytują, stwierdzono mniejsze ryzyko wystąpienia depresji i lęku. Medytacja ma również uspokajający wpływ na ciało, co może skutkować lepszą jakością snu i podniesienie jakości życia. Naukowo udowodniono, że medytacja może przynieść korzyści nawet tym, którzy zmagają się z chorobami psychicznymi, takimi jak depresja, schizofrenia czy choroba dwubiegunowa. Medytacja ma wiele zalet, które mogą pomóc w redukcji stresu.
Medytacja i joga mogą być wspaniałym sposobem na zakończenie dnia
Wieczorne ćwiczenia mogą pomóc ci uspokoić umysł i ciało, oczyścić myśli i skupić się na chwili obecnej. W jodze wykorzystujesz ciężar własnego ciała do rozciągania i wzmacniania mięśni. Takie ćwiczenia pomagają wejść w stan medytacyjny w trakcie praktyki jogi.
Korzyści płynące z medytacji obejmują zwiększenie koncentracji, zmniejszenie stresu, zmniejszenie niepokoju, poprawę nastroju, obniżenie ciśnienia krwi, lepszą jakość snu i wiele innych.