Mindfulness jak zacząć

Mindfulness to stan bycia świadomym chwili obecnej, w sposób nieosądzający. Jest to stan bycia obecnym i w zgodzie z otoczeniem oraz nie pozwalania myślom na przeszkadzanie w doświadczaniu. Kiedy jesteś uważny, czujesz, że jesteś w tej chwili. Nie dotyczy to tylko zajęć jogi. Możesz być uważny, gdy zmywasz naczynia, czekasz w kolejce w sklepie lub jedziesz autobusem.

„Dla mnie to sposób na zrozumienie rzeczywistości — przede wszystkim o sobie, a potem rzeczywistości o reszcie świata, bez żadnych opowieści, fikcji i mitologii. Wystarczy obserwować, co się naprawdę dzieje.” – Yuval Noah Harari

Mindfulness kojarzy się zazwyczaj z jogą, medytacją i filozofią Wschodu. Ale nie jest to metoda tylko dla hipisów. Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne (American Psychological Association) szeroko zbadało mindfulness, dochodząc do wniosku, że może ona mieć pozytywny wpływ na lęk, depresję, przewlekły ból i wiele innych.

Mindfulness to nie tylko układanie kamyków na plaży

Jak możesz włączyć mindfulness

Mindfulness jest narzędziem. Oznacza to, że jest wynikiem, a wynikiem jest nasze codzienne życie, nasze życie rodzinne i nasze życie zawodowe. Czym jest mindfulness, uważne życie?

  1. Mindfulness to coś więcej niż zwracanie uwagi na swoje ciało. Chodzi o bycie świadomym swoich myśli, emocji i otoczenia w sposób wolny od osądów.
  2. Mindfulness polega na byciu świadomym wszystkiego, co znajduje się w Twoim otoczeniu.
  3. Mindfulness polega na zwracaniu uwagi na swój umysł, ciało i oddech.
  4. Mindfulness polega na znalezieniu fizycznego lub mentalnego rozproszenia, kiedy jesteś rozproszony od swojego umysłu.
  5. Mindfulness polega na tym, że nie skupiamy się na myślach, emocjach czy doznaniach, ale używamy tych rzeczy, aby przenieść się w inne miejsce w naszym umyśle i ciele.

Dodaj komentarz