Jak joga wpływa na zdrowie?

Wpływ jogi na zdrowie fizyczne i psychiczne

Nie traktujmy jogi jako zwykłej formy ćwiczeń, przemawia za tym rosnąca liczba badań dokumentujących psychologiczne korzyści płynące z tej metody.

Badania wykazały, że praktyka jogi, która łączy rozciąganie i inne ćwiczenia z głębokim oddychaniem i medytacją, poprawia zdrowie psychiczne osób z zespołem stresu pourazowego (PTSD) i zmniejsza lęk, depresję, zaburzenia lękowe, a nawet próby samobójcze.


Kilka ostatnich badań sugeruje, że joga może pomóc wzmocnić więzi społeczne, zmniejszyć stres, złagodzić lęk, depresję i bezsenność. Razem, joga i medytacja mogą również zmniejszyć ryzyko migreny poprzez poprawę wzorców snu i obniżenie poziomu stresu. Naukowcy zaczynają również twierdzić, że stosując terapie oparte na jodze, można pomóc ludziom z zespołem stresu pourazowego (PTSD) i innymi chorobami psychicznymi.


Relaksacyjne ćwiczenia jogi poprawiają krążenie krwi, przepływ tlenu oraz zwiększają wytrzymałość organizmu. Wykazano, że dwadzieścia minut Hatha Jogi reguluje ciśnienie i przepływ krwi do mózgu.


Praktyka jogi w starszym wieku może złagodzić ból, pomóc w utrzymaniu elastyczności i swobody ruchów, co przyczyni się do utrzymania Cię w zdrowiu i poprawi jakość Twojego życia.


Joga odciąży Twoje stawy i uszkodzoną chrząstkę, systematyczna praktyka da Ci większą elastyczność i ogólną siłę, a nawet przyczyni się do zwiększenia gęstości kości.


Samoakceptacja oraz poczucie spełnienia i postępu, które rosną proporcjonalnie do ilości przebytych treningów, bezpośrednio wpływają na wzrost pewności siebie.


Włączenie mindfulness do praktyki jogi może również pomóc w promowaniu zdrowia psychicznego poprzez redukcję stresu i niepokoju. Liczne badania wykazały, że joga może zmniejszyć ilość kortyzolu, hormonu stresu w organizmie. Obniżenie poziomu kortyzolu ułatwia zasypianie i bezpośrednio wpływa na podniesienie jakości snu pozytywnie wpływa na Twoje ciało, zwiększa siłę i poprawia wygląd fizyczny.

Jeśli jesteś osobą cierpiącą na problemy ze snem, praktyka jogi przynosi uspokajające korzyści. Relaksuje ciało i umysł oraz redukuje stres i niepokój.

Badanie opublikowane w Journal of the American Academy of Sleep Medicine (JASM) wykazało, że joga jest pomocna w zasypianiu. Praktykowanie jogi przez kilka miesięcy może poprawić jakość snu.


Codzienna praktyka jogi może wzmocnić mięśnie pleców i pomóc uwolnić z nich napięcie, co pozwali na poprawę postawy. Jeśli praktykujesz jogę, być może zauważyłeś już pewne korzyści: może lepiej spisz, rzadziej się przeziębiasz lub po prostu czujesz się bardziej zrelaksowany.


Zachodnia nauka dostarcza nam coraz to nowych dowodów na to, że joga poprawia zdrowie i trzyma choroby na dystans. Ważne jest, aby ćwiczyć jogę z trenerem, ponieważ niewłaściwe pozycje mogą zwiększać dyskomfort.

Dodaj komentarz