Jak joga wpływa na ciało? Tekst poparty badaniami

Zasługujesz na brawa! Podziękuj sobie za zainteresowanie jogą, ona zmienia życie! Mam nadzieję, że jesteś tak samo podekscytowana/y, jak ja, wyruszając w tę transformacyjną podróż. Naukowcy też zaczynają rozumieć, w jaki sposób praktyka jogi może promować Twój rozwój osobisty, zdrowie i dobre samopoczucie. Praktykując jogę doświadczysz stopniowego pogłębiania swojej praktyki jogi, miłości, radości, spokoju. Czego jeszcze możesz się spodziewać, sprawdź poniższą listę, opartą na przeprowadzonych badaniach:

  1. joga była bardziej skuteczna niż szyny na nadgarstki w zmniejszaniu bólu i wzmacnianiu siły uchwytu,
  2. joga pomogła złagodzić ból i poprawić funkcje fizyczne uczestników z chorobą zwyrodnieniową stawu kolanowego,
  3. 12 minut jogi dziennie może zmniejszyć stany zapalne organizmu,
  4. joga jest lepsza niż chodzenie, gdy chcesz się zrelaksować i zmniejszyć odczuwany niepokój,
  5. regularna praktyka jogi i medytacji prowadziły do wyższego poziomu hormonu szczęścia w organizmie,
  6. regularne ćwiczenia zmniejszają przewlekły stan zapalny w organizmie poprzez obniżenie poziomu markerów prozapalnych, takich jak cytokina,
  7. joga może przyczynić się do poprawy jakości snu, zwiększenia dobrostanu duchowego, poprawy funkcjonowania społecznego oraz zmniejszenia objawów lęku i depresji u pacjentów z nowotworami,
  8. joga stała się szeroko rozpowszechnioną terapią stosowaną w celu utrzymania dobrego samopoczucia i złagodzenia wielu problemów zdrowotnych i dolegliwości,

W jednym z badań 42 osoby z zespołem cieśni nadgarstka otrzymywały szyny na nadgarstek i uprawiały jogę przez osiem tygodni. Pod koniec badania okazało się, że joga była bardziej skuteczna niż szyny na nadgarstki w zmniejszaniu bólu i wzmacnianiu siły uchwytu (23). Inne badanie z 2005 roku wykazało, że joga pomogła złagodzić ból i poprawić funkcje fizyczne uczestników z chorobą zwyrodnieniową stawu kolanowego.

Inne badanie wykazało, że 12 minut jogi dziennie może zmniejszyć odpowiedź zapalną organizmu, co jest ważne, ponieważ przewlekły stan zapalny jest związany z poważnymi długotrwałymi schorzeniami, takimi jak depresja i choroby serca (10). Niektóre badania wykazały nawet, że joga jest lepsza niż chodzenie, gdy chcesz się zrelaksować i zmniejszyć niepokój (7).

Ostatnie badanie wykazało, że regularna joga i medytacja prowadziły do wyższego poziomu serotoniny, która jest hormonem szczęścia. Joga może również pomóc obniżyć poziom hormonu stresu w organizmie i uspokoić system nerwowy, a inne ostatnie badanie wykazało, że regularne ćwiczenia zmniejszają przewlekły stan zapalny w organizmie poprzez obniżenie poziomu markerów prozapalnych, takich jak cytokiny.

Inne badania wykazały, że joga może przyczynić się do poprawy jakości snu, zwiększenia dobrostanu duchowego, poprawy funkcjonowania społecznego oraz zmniejszenia objawów lęku i depresji u pacjentów z nowotworami (18, 19). Joga jako forma ruchu ciała i umysłu stała się szeroko rozpowszechnioną terapią stosowaną w celu utrzymania dobrego samopoczucia i złagodzenia wielu problemów zdrowotnych i dolegliwości.

Joga, forma ruchu umysł-ciało, jest uważana za terapię uzupełniającą, alternatywę dla terapii medycznej i leczenia stresu, lęku, depresji i innych zaburzeń nastroju, ponieważ wykazano, że zwiększa pewność siebie i obraz ciała, poprawia wydajność i relacje interpersonalne, zwiększa uwagę i zmniejsza drażliwość oraz zachęca do optymistycznego nastawienia do życia.

Jeśli jesteś zapalonym praktykującym jogę, być może zauważyłeś, że joga ma zalety: lepiej śpisz, rzadziej się przeziębiasz, czujesz się bardziej zrelaksowany i komfortowo. Jeśli spróbujesz wyjaśnić korzyści płynące z jogi nowicjuszowi, przekonasz się, że wyjaśnienia takie jak „joga zwiększa przepływ prany” lub „przynosi energię do kręgosłupa” padną na głuche i sceptyczne uszy.

Po prostu zachodnia nauka zaczyna dostarczać konkretnych dowodów na to, jak joga poprawia zdrowie, leczy ból i trzyma choroby na dystans. Kiedy zrozumiesz te wskazówki, będziesz miał więcej motywacji, by wejść na swoją matę i nie będziesz czuł się skrępowany, kiedy następnym razem ktoś będzie chciał zachodnich dowodów.

Korzyści fizyczne Jedną z najlepszych korzyści płynących z jogi jest to, że może pomóc osobie radzić sobie ze stresem, który, jak wiadomo, ma niszczycielskie skutki dla ciała i umysłu. Jego włączenie medytacji i oddychania może pomóc poprawić samopoczucie psychiczne osoby. 20-minutowa Hatha Joga – starożytna forma jogi, która kładzie nacisk na pozycje i sekwencje przepływu – może poprawić funkcje poznawcze poprzez wzmocnienie koncentracji i pamięci roboczej. .

W badaniu przeprowadzonym na University of Illinois uczestnicy wykonywali testy funkcji mózgu po jodze i porównywali swoje wyniki z 20 minutami energicznych ćwiczeń aerobowych. Badania wykazały, że poziom GABA (mózgowego gamma aminomasłowego) jest wyższy po jodze. Te same badania wykazały, że osoby długotrwale praktykujące jogę mają więcej masy w obszarach mózgu związanych z zadowoleniem. Źródła: 0, 4].

Jedno z badań pokazało silny wpływ jogi na stres poprzez śledzenie 24 kobiet, które czuły się pod presją. Po trzech miesiącach programu jogi, kobiety te miały znacznie niższy poziom kortyzolu. Inne badanie przeprowadzone na 131 osobach przyniosło podobne wnioski i wykazało, że 10 tygodni jogi pomogło zredukować stres i niepokój.

Pacjenci, którzy ćwiczyli jogę doświadczyli znaczącej poprawy w odczuwaniu bólu fizycznego, ogólnym stanie zdrowia, witalności i zdrowiu psychicznym, a poprawa ta utrzymywała się przez co najmniej dziewięć miesięcy po zakończeniu badania. Według innych badań, joga może pomóc zredukować stres, lęk i depresję lepiej niż konwencjonalne leki, zwłaszcza jeśli ćwiczysz regularnie przez kilka miesięcy. ŹRÓDŁO: 3]

Biorąc pod uwagę te ustalenia, nie jest zaskakujące, że regularni praktycy jogę zgłaszają, że są szczęśliwsi. Obecne badania wykazały, że zdecydowana większość negatywnych skutków jogi dotyczy układu mięśniowo-szkieletowego. Dane te sugerują, że joga wydaje się być zarówno bezpieczna, jak i stosunkowo bezpieczna w porównaniu z innymi rodzajami ćwiczeń.

Odkrycie to jest zgodne z wynikami wcześniejszych badań, w których odnotowano bóle i nadwyrężenia mięśni i stawów [22, 24]. Wyniki zawarte w tym badaniu pokazują, że wiele licznych oddziaływań terapeutycznych może korzystać z głębokiej uzdrawiającej mocy jogi.

Dodaj komentarz