Ajurweda – holistyczna koncepcja zdrowia i życia, co możesz zrobić?

 1. Wstęp
 2. Co to jest ajurweda?
 3. Ajurweda a medycyna. Co sprawia, że jest to tak popularną forma medycyny?
 4. Ajurwedyjska medycyna
 5. Zdrowie to coś więcej niż ciało!
 6. Ajurwedyjska terapia
 7. Ajurwedyjska terapia, a wiedza o życiu
 8. Najpopularniejszym rodzajem masażu ajurwedyjskiego jest Abhyang
 9. Jak znaleźć najlepszego terapeutę w Twojej okolicy?
 10. Twoje Dosze – co to?
 11. Dostosuj dietę do Twojego typu

Zdrowie, dobre samopoczucie i wydajność zaczynają się od zdrowej diety. Pełny potencjał zdrowotny zaczyna się od prowadzenia zrównoważonego życia

Ajurweda jest najbardziej holistycznym istniejącym systemem zdrowotnym. Dowiedz się, jak żyć długo i zdrowo dzięki temu kompletnemu przewodnikowi po ajurwedzie.

W tym artykule poznasz podstawy ajurwedy. Dowiesz się, co możesz zrobić dla lepszego zdrowia.  Jak możesz zastosować ją w codziennym życiu. Czy szukasz zrównoważonego stylu życia? Czy chcesz poczuć się lepiej we własnej skórze? Jeśli odpowiedziałeś tak, czytaj dalej.

Co to jest ajurweda?

To kompletna filozofia życia, łączy w sobie cielesność, psychologię i duchowość.

Ajurweda - holistyczna koncepcja zdrowia

To starożytny indyjski system medyczny jest holistyczny w swoim podejściu do leczenia. Ajurweda skupia się na lekach ziołowych, zdrowej diecie i ćwiczeniach w celu utrzymania dobrego stanu zdrowia. Posiada również silny komponent duchowy, który obejmuje jedność ciała, umysłu i duszy w idealnych proporcjach.

33,3% dla Twojego ciała, 33,3% dla Twojej psychologii i 33,3% dla Twojej duchowości.

Głównym celem Ajurwedy jest promowanie zdrowia człowieka, czyli unikanie chorób. Leczenie może być ukierunkowane na konkretne problemy zdrowotne.

Organizm ma naturalną tendencję do samoleczenia. Chorobom można zapobiegać dietą i stylem życia.
Zrewolucjonizuj swoje zdrowie dzięki ajurwedyjskiemu podejściu do dobrego samopoczucia. Masaż i dieta są dopasowane do typu człowieka. Naucz się prostych kroków prowadzących do długiego i zdrowego życia. Nie wiesz, jak dbać o siebie? Chcesz być szczęśliwszy, spokojniejszy i bardziej obecny w swoim życiu? To jest holistyczne miejsce dla Ciebie.

Joga Portal obejmuje wszystkie aspekty naszego życia. Od terapii,  jedzenia po fitness, styl życia i dobre samopoczucie emocjonalne.

Ajurweda a medycyna. Co sprawia, że jest to tak popularną forma medycyny?

Jest holistyczną formą medycyny. Jest praktykowana od tysięcy lat i skupia się na traktowaniu człowieka jako całości. Ajurweda koncentruje się na umyśle, ciele i duchu w celu  leczenia i uzdrowienia.

Jest tak popularna, ponieważ nie skupia się tylko na jednej dolegliwości czy symptomie. Patrzy na całą osobę, żeby określić, co jej dolega i jak pomóc jej poczuć się lepiej. Kładzie nacisk na profilaktykę i dobre samopoczucie. To czyni ją popularną wśród ludzi, którzy chcą żyć zdrowiej.

ajurweda jak dbać o siebie

Ajurwedyjska medycyna

Może być stosowana w połączeniu z zachodnią medycyną w leczeniu wielu schorzeń, jak cukrzyca czy choroby serca. Podkreśla profilaktykę i równowagę funkcji organizmu poprzez zdrowy tryb życia. Uczy, jak żyć z cukrzycą, dając szczegółowe wskazówki żywieniowe. Czerpie z jogi, technik medytacji i innych metod leczenia dla typu naszego życia.

Cukrzyca to przewlekła choroba, w której organizm nie może wytwarzać insuliny. Insulina to hormon regulujący poziom cukru we krwi. Trzustka produkuje insulinę i wysyła ją do komórek organizmu w celu przekształcenia cukru w energię.

Opiera się na przekonaniu, że wszechświat składa się z pięciu elementów:

 • ziemi (prithwi),
 • wody (dźala),
 • ognia (agmi),
 • powietrza (waju),
 • eteru (akaśa).

Żywioły łączą się ze sobą i są niepodzielne.

ajurweda jak dbać o siebie

Ludzkie ciało składa się z pięciu elementów:

 1. ognia,
 2. wody,
 3. ziemi,
 4. powietrza,
 5. eteru.

Występują w różnych proporcjach. Tworzą różne rodzaje energii, powodując zdrowie fizyczne i psychiczne lub dysfunkcję. Holistyczne podejście oferuje rozwiązanie tych problemów poprzez precyzyjne połączenie tych pięciu elementów, aby stworzyć równowagę w Twoim ciele.

Elementy te z kolei składają się z trzech jakości poniższego typu:

 • gorąca (pitta),
 • suchości (vata),
 • zimna (kapha).

Zdrowie to coś więcej niż ciało!

Twoje zdrowie zależy od Twojego typu cielesnego, psychicznego i duchowego.  To stan w którym dosze są zbalansowane.

Ciało składa się z dwóch głównych składników: ziemi i wody. Eter przejawia się w pustkach w ciele, na przykład w nosie.

Spożywanie jedzenia i picia jest sposobem na zamanifestowanie tych elementów w Twoim ciele. Żywioły składa się na Twoje dosze, powinieneś upewnić się, że dieta jest zrównoważona z Twoimi potrzebami.

Ajurwedyjska terapia

Terapeuta stworzy plan leczenia opracowany specjalnie dla Ciebie. Weźmie pod uwagę:

 • twój unikalny skład fizyczny i emocjonalny,
 • twoją podstawową siłę życiową,
 • oraz równowagę pomiędzy tymi trzema elementami.

Celem leczenia jest oczyszczenie ciała z niestrawionego jedzenia. Niestrawione jedzenie może pozostać w organizmie i prowadzić do choroby. Proces oczyszczania, zwany „panchakarmą”, ma na celu zmniejszenie objawów oraz przywrócenie harmonii i równowagi.

By doprowadzić do równowagi terapeuta może stosować poniższe rozwiązania:

 • oczyszczanie krwi,
 • masaż,
 • oleje lecznicze,
 • zioła,
 • lewatywy lub środki przeczyszczające.

Ajurwedyjska terapia, a wiedza o życiu

Masaż wykonuje się w celu przywrócenia równowagi ciała i umysłu.

Jest stosowany do promowania dobrego samopoczucia cielesnego, psychicznego i duchowego.

Opiera się na teorii, że energia życiowa lub „prana” przepływa przez kanały w ciele. Gdy te kanały są zablokowane, może to mieć negatywny wpływ na zdrowie.

Celem masażu jest zrównoważenie trzech dosz w ciele człowieka. Dosze -Kapha (woda), Pitta (ogień), Vata (powietrze) – są odpowiedzialne za utrzymanie naszego zdrowia. Masowanie ciała specjalnymi olejkami pomaga usuwać toksyny i zmniejszać stany zapalne.

Znajdź ajurweda lekarza w Twoim mieście

Najpopularniejszym rodzajem masażu ajurwedyjskiego jest Abhyang

To cudownie relaksujący masaż, który pomoże Ci oczyścić ciało i umysł. To starożytny zabieg ajurwedyjski. Polega na masowaniu całego ciała z głębokimi korzyściami dla ciała, umysłu i duszy. Ciało jest oblane olejkiem, po czym masażystka masuje mięśnie za pomocą rąk. Teraputa dociera głęboko do Twoich mięśni i ścięgien, tak uwalnia nagromadzone napięcie. Jeśli chcesz się odprężyć i wzmocnić ciało jest idealny.

Abhyanga to jeden z najważniejszych zabiegów ajurwedy. To masaż całego ciała z głębokimi korzyściami dla ciała, umysłu i duszy. Rozpoczyna się masażem głowy w pozycji siedzącej.  Następnie masowane są poszczególne partie ciała, w tym twarz, dłonie i stopy. Zabieg ten stymuluje układ limfatyczny i poprawia krążenie, jednocześnie głęboko detoksykując.

Jak znaleźć najlepszego terapeutę w Twojej okolicy?

Ajurweda terapeuta

Znalezienie najlepszego terapeuty nie jest łatwym zadaniem. Istnieje wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji.

Będziesz musiał dowiedzieć się, czy mają jakieś recenzje lub referencje na swojej stronie internetowej. Powinieneś również sprawdzić ich profile w mediach społecznościowych i czy są aktywni na którymś z nich. Inną rzeczą, którą możesz zrobić, to spojrzeć na ich stronę internetową. Na naszej stronie znajdziesz świetnego terapeutę w dziale ogłoszenia

Twoje Dosze – co to?

W Ajurwedzie naszą doszą jest siła natury, to klucz do tego, jak się czujemy i jak radzimy sobie z tym, co życie rzuca nam pod nogi. Ajurweda zrównoważy Twój umysł, ciało i ducha dzięki spersonalizowanemu planowi leczenia.

Jej holistyczne podejście do medycyny zapewnia naturalny sposób na poprawę zdrowia i zmniejszenie bólu.

Poznaj trzy główne dosze i dowiedz się, jak ważną rolę odgrywają w twoim ciele. Dowiedz się,  jak zrównoważyć, by zoptymalizować swoje zdrowie, szczęście i zadowolenie, zrozum twoje ciało, umysł i ducha lepiej niż kiedykolwiek.

Teoria typu doszy opiera się na założeniu, że każda osoba ma wyjątkową równowagę poniższych energii.

 1. Kapha, dpowiada za stabilność i uziemienie. Jest najbardziej stabilną z trzech dosz i odpowiada za budowanie układu odpornościowego i ochronę przed infekcjami. Osoba Kapha będzie nieskora do gniewu, cierpliwa, spokojna i silna.
 2. Pitta reguluje metabolizm i trawienie. To połączenie ognia i wody. Odpowiada za trawienie, metabolizm, eliminację i przemiany. Osoba pitta może być drażliwa lub zła, ma też miała dużo energii .
 3. Vata reguluje ruch, ma właściwości powietrza i przestrzeni. Osoba typu Vata jest pogodna z aktywnym umysłem. Może łatwo się zdenerwować lub być niespokojna.

Dostosuj dietę do Twojego typu

Holistyczne podejście do jedzenia równoważy Twoje dosze. Celem diety jest osiągnięcie równowagi w energii zależnej od Twojego typu.

Każdy dziedziczy unikalną mieszankę trzech doshas, ale jedna z nich jest zazwyczaj silniejsza od pozostałych. Każda z nich kontroluje inną funkcję ciała. Uważa się, że prawdopodobieństwo zachorowania i problemy zdrowotne, które się pojawią, są związane z równowagą pomiędzy doshami. Jaką doszą jesteś – Zrób test!

Sprawdź ajurweda jaka dosza

Dodaj komentarz